Gündüz uykusu 

Herkese merhaba,
Uzmanlara göre çocuklarda uyku düzenli olduğunda güven duygusu gelişir. Çocukların büyüme hormonlarının 20.30 dan sonra salgılandığını, bunun için de çocukların mümkün olduğunca bu saatlerde uyutulması gerektiğini savunurlar.

Bebekken çok kıymetli olan gündüz uykusu büyümeye başlayınca azalıyor ve önemini de yitiriyormuş.

Lavin 18. Aydan itibaren iki defa olan gündüz uykusunu bire düşürmüştü. Son zamanlarda direndiği için saat 16.00 gibi uyuyor ve hal böyle olunca gece on ikilere kadar uyuyamıyordu. Bizim yorgunluğumuzu hiç anlatmayayım🙄 Bir kaç defa unutmamayı denedim o zaman da çok huzursuz oluyordu.

Örneğin Lavin 33 aylık. Gece 11 saat gündüz de 2 saat uyuması gerekirken gece 8-9 saat gündüz 2 saat toplamda 11 saat uyuyordu.

Doktorumuzun görüşüne göre burada önemli olan eğer çocuk gece geç uyuyorsa seçimin geceden yana olması, gündüz uykusundan feragat etmesi yönünde.

Doktorumuza durumu anlatınca aralıklı olarak yarım saat önce uyandırmam gerektiğini gece uykusunun önemli olduğunu, gece büyüme hormonu salgılandığını söyledi.

Bir hafta boyunca bir buçuk saat sonra kaldırdım, önce kızdı uyumak istedi sonra alıştı.Bir hafta sonra da bir gün uyutmadım sürekli oyun oynadık ( normalden daha fazla) saat 20.00 de uyudu hem de hem uykuya geçti. Gökhan’la ne yapacağımızı şaşırdık.O gün hiç olmadığı kadar dizi izleyip sürekli a ne yesek ne izlesek  n’apsak modunda olduk 😃

Baktım hazır ikinci yarım saatlik ertelemeyi pas geçerek ikinci gün de aynı şekilde uyutmadım. Gündüz uykusu huzursuzluğu olmayınca da devam ettim.

Artık en geç saat 21.00 de uyutuyoruz. O olması gerektiği zamanda bol bol büyüme hormonu salgılıyor biz anne&babası da mutluluk hormonu 😃

Darısı başınıza.

Sevgiler 💕

Tablo kaynak : http://www.normalisgood.net 

Reklamlar

Gündüz uykusu ” üzerine 2 yorum

Yorumlar kapalı.