‘Aman nazar değer’ anneleri


Herkese Merhaba,
Organ çocuk yazımdan sonra gelen mesajlarınıza çok teşekkür ederim.Aynı fikirde olan ne çok anneymişiz meğer ☺

Başlıktan da anlaşılacağı üzere nazar değer diye olan şeyleri olmuyormuş gibi gösteren bu anneler,

😳 Çocukları doğduğunda İnstagram’a, Facebook’a  bebeklerin sadece ayağının, elinin vs. fotoğrafını yüklerler.Sosyal medya camiası tarafından ilk 3 ay sabırla beklenir.Sonra heyecanla beklenen yüzünün fotoğrafı hala konulmamıştır.Çünkü kendisi dünyanın en güzel bebeğidir ve nazar değer. Herkesin çocuğu dünya güzelidir kendisi için elbette.Hiç yüklemese sorun değil aslında paylaşmak istiyordur ama ya nazar değerse?

😳 Eğer birisi çocuğunun yemediğini, uyumadığını, çok ağladığını, çok gazı olduğunu, süt içmediğini, biberon almadığını gibi bir dolu olumsuzluklardan söz edince bu anne tipleri hemen ” ay benimki de” diye lafı yapıştırıverir.Uyumaz der ama çocuk ne zaman görsen uyur, hiç birşey yemiyor der ama çocuk portakallı ördeği bile yiyordur  o sırada😂 “hiç ama hiç uyumuyor geceleri”der sonra bir an unutuverir söylediklerini laf arasında “Ay hep sabaha kadar uyurdu bu gece bir defa kalktı” diye yakınır🙄 O çocuk senin çocuğundan asla ama asla önde değildir. Aslında öndedir de ama ya nazarın değerse? Uyku, yemek, tuvalet derken uzayıp giden temel durumları hiç yapamamaktadır sözümona😂

😳 Çok sayıda Rus, Alman arkadaşlarımın çocuklarını yetiştirmesine yakından şahit olan bir insan olarak( tabi ki genellemiyorum herkes böyledir diye ) bu duruma hiç rastlamadım.Çocuğun gelişimi ile ilgili olumlu gelişmeleri paylaşmaktan keyif alıyorlar.Keşke tüm anneler böyle olsak🙏

☺Bebeğim uyumuyor dediğimde, uyuması için çözümler sunup benim çocuğum 14 saat uyuyor diyebiliyor korkmadan☺

☺Aynı gün bile doğmuş olsa da karşılaştırma yapmıyor.Çocuğun yanında sürekli olumlu konuşuyor. Olumlu konuşarak çocuğu buna hazırlıyor.Onların çocuklarına nazar değmiyor galiba.Bazılarımız n’apıyor? Olumlu olduğu halde çocuğun yanında yemiyor, içmiyor, uyumuyor, yatmıyor diyor.

Uzmanlar, çocukların yanında olumsuz konuşmamamız gerektiği konusunda bizleri uyarıyor.Uyuduklarında dahi bizleri duyabildklerini, öğrenmelerinin çok hızlı olduğunu, ebeveynlerin onun hakkında konuşmalarından çok etkilendiklerini, onu daha çok sevsinler diye anlatılanları yaptıklarından bahsediliyor.İki yaş sendromu, ergenlik çağı gibi süreçlerde de tam tersini yapıyorlar.Herhalde sinir bozmak için😳😂

Benim çocuğum mu?

” Az yiyor, çok koşturuyor, tuvalete çiş yapmaktan henüz korkuyor, sınırlarım olduğunu biliyor ve kendi sınırları da var,hiçbir zaman da çok ağlamadı, iğne dışında ☺Çok sosyal,okumayı ve kendi yaşıtlarını çok ama çok seviyor. Dondurmaya ve çikolataya bayılıyor.En sevdiğin yemek ne diye soranlara “brokoli” diyor ama daha ağzına bile sürmedi 😂 Eti seviyor, koklamadan yemiyor.Çok güçlü.Her hafta balık yemesi gerektiğini o bana hatırlatıyor😉 Gündüz çok güzel uyuyor gece acısını çıkarıyor☺”

Yaptıklarıyla, yapmasını istediklerim ama yapmadıklarıyla onu kabulleniyorum ben, yanında ep olumlu konuşmaya çalışıyorum zaman zaman benim de kaçamaklarım oluyor tabi:) en önemlisi de kimsenin çocuğu ile karşılaştırmıyor ve asla nazara inanmıyorum.

Sevgiyle kalın.

💕

Kaynak: Görsel caglagursoy.com dan alınmıştır.

Reklamlar

‘Aman nazar değer’ anneleri” üzerine 2 yorum

  1. Çocukların, bizim onlar hakkında konuşmalarımızdan çok ama çok etkilendiklerine eminim. Bizde uykuda kaçırma sorunu var. Evimize misafir gelmeden önce bir keresinde bana “anne sen ali’nin annesine ipek bazen çiş kaçırıyor deme tamam mı” demişti. Tokat yemiş gibi olmuştum. Demek ki kulağı bendeydi ve daha önce kim bilir nerede bahsettiğim çiş sorununu başka birilerine anlatmamdan rahatsız.

    Beğen

Yorumlar kapalı.