Çocuğum Anaokulu’na ne zaman gitmeli?

image1

Herkese merhaba,

Bebeklikte “karnını doyur, altını temizle, emzir” döngüsü içinde gidip gelmekten sıkılmış olsak da büyüdüklerinde oyun oynama, keşfetme, enerjilerini boşaltma ihtiyaçları doğrultusunda hayatımıza bolca hareket katıyoruz. Bazen yetemiyoruz.Sosyal olsun, arkadaş edinsin diye oyun gruplarıyla başlayan macera acaba anaokuluna ne zaman vermeliyim sorusunu getiriyor akıllara…

Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı yapan, öğretmen olan bir anne olarak bu sorularla profesyonel hayatımda da karşılaşıyorum. Anaokuluna ne zaman göndermeliyim?

Aslında sorunun tek bir cevabı yok.Çünkü her çocuk ve onların gelişimleri farklı.İstekleri, ailenin isteği, hazırbulunuşlukları farklı.Bütün olarak bakıp karar vermek en doğrusu özellikle de 2 yaş çocukları ve daha küçük bebekler için.

Öncelikle 2 yaş altı bebeklerde anne-bebek oyun gruplarıyla başlamak en doğrusu bence.Anne ile zaman geçirme, güvende olduğunu hissetme, aynı zamanda sosyal ortama girme, oyun oynama, kuralalrı hissetme, arkadaşlık gibi yeni kavramlar için oldukça önemli. Haftada bir bir saatle başlayıp arttırmak çok önemli.Okul kavramı oluştuğu için anaokuluna gittiğinde adapte olmakta daha az zorlanacaktır/ zorlanmayacaktır.

2 yaşla birlikte keşfetmenin en güzel olduğu zamanlar geliyor 🙂 Arkadaşlıklar, oyun kurmalar, daha fazla enerji daha fazla oyun isteği, aynı zamanda eğitici çalışmaların sıklaştığı dönem.

Küçük yaş grubu için anaokulu arayışında olan annelerden gelen sorular;

Çocuğum için erken mi?

Arkadaşlarından olumsuz davranış öğrenirse ne yaparız?

Tuvalet eğitimi almadan anaokuluna vermek doğru mudur?

Hep organik besinleri tüketiyor, anaokulunda öyle olmadığı için yanına yemek mi vermeliyim?

Ya ağlarsa?

Altını ıslak bırakırlarsa?

Okulda sürekli hastalanıyorlarmış ya çok hastalanırsa?

Öğretmeni ona kızarsa?

Arkadaşlarından şiddet görürse?

Okul yetereince temiz değilse?

Ya düşerse, sakatlanırsa?

gibi uzayıp giden aileyi tedirgin eden sorular var. Gözümüzden sakındığımıza çocuklarımızın ilkleri tabii ki tedirginlik yaratır. Bu süreçte önemli olan kendi kıstaslarınızı yazıp çocuğunuzun kişilik özelliklerini düşünerek anaokullarıyla görüşün.Özel anaokullarında nasıl bir sistem uyguladıklarını sorun.Devlet anaokullarında müfredatta neler oduğunu, gün içinde neler yapacaklarını, sınıfta kaç öğrenci olacağını, uyuyup uyumayacaklarını vs. sorun. Dilerseniz bir danışmandan yardım alın.

Örneğin Lavin Ada için bir çok okulla görüştüm.Çünkü haftalık aktivite planı yapıp uygulasak da artık ona yetemiyorum. Sürekli hareket etmek, öğrenmek, daha çok keşfetmek istiyor.Arkadaşlarıyla bir aradayken kurallara daha çok uyuyor ve çok daha fazla mutlu oluyor.Fakat bizim kriterlerimizin başında tuvalet alışkanlığı edinmesinden sonra okula gitmesi gerektiği geliyor.Bu doğrudur ya da yanlıştır diyemem. Sadece bizim çocuğumuz için doğru olduğunu düşündüğümüz bir karar.Tuvalet alışkanlığı edinene kadar da oyun gruplarına,müzik dersleri, yüzme dersleri gibi aktivitelere devam.

Bazı anne-babalar da çocuklarının anaokulunda daha çabuk ve kolay tuvalet alışkanlığı edindiğini söylüyorlar.Bu da yine bir seçim.

Diyeceğim şu ki; çocuğunuzu tanımak, okul ile iletişim içinde olmak ,Okulun güveninizi kazanmış olması ve bence en önemlisi içinizdeki ses size doğru yolu gösterecektir.

Seçimleriniz sizi hep mutlu etsin

Sevgiler.

Reklamlar

Çocuğum Anaokulu’na ne zaman gitmeli?” üzerine 4 yorum

  1. Merhaba. Su anda Lavin Ada ile gittiginiz oyun grubu/muzik aktivite vs yerleri yazabilir misiniz?

    Beğen

    1. Merhaba Reklam olmasın diye isim vermek istemem 🙊ama eğer İstanbul’da yaşıyorsanız birçok semtte bulunan bilinen oyun grupları var.Deneme derslerine katılıp deneyebilirsiniz.Müzik okulları dışında bu okulların kendi bünyesinde müzik dersleri, resim dersleri mevcut. Sadece baktığınız yerlerdeki öğretmenlerin gerçekten öğretmen olduğunu sorgulamanızı öneririm çünkü öğretmen olmayıp bu işi sırf para için yanlış yapanlarda var. Google a küçük yaş grubu oyun grupları okul vs. Yazarsanız mutlaka karşınıza çıkacaktır😉 sevgiler 🙋🏻

      Beğen

Yorumlar kapalı.