Uyumayı Öğretmek 

Oldum olası az uyurum ben, yatağa girince yarım saatten az beklemeden uykuya geçemem.Aslında uyumayı çok severim ama uyuyamam.Arabada, uçakta, trende, plajda, gündüz vs. uyuyamam😊😴

Hamileyken “Çok uyu…aman ne kadar uyursan bebeğin de o kadar uyur…” cümleleri sürekli duyduklarım arasında en üst sıradaydı. 

Bebeğim de benim gibi az uyuyor ve zor uyuyor.Bebeklere uyumayı öğretmek gerekiyor.Bunun için bazı çabalarım oldu. Zaman zaman tuttu ama araya giren seyahatler, aksamalar bu öğretme işinin ne kadar nankör olduğunu bir tokat gibi yüzüme çarpıyor.😁

Neler yaptım?

👉🏼 İlk 6 ay odamızda beşiğinde uyku arkadaşı cloud-b lamb ile uyudu.Geceleri hemen hemen her iki saatte bir kalkıp meme emip uyuyordu. 

👉🏼6. Ayda odasında kendi yatağında uyutmaya başladım. Hergün aynı saatte “Ninni Perisi” cdsini dinletip bir yandan da emziriyordum.Zamanla daha çabuk uyumaya geçti.Yine de emzikle uyumak istiyordu.

👉🏼 O kadar çok uyanıyordu ki yukarı odasına in çık çok yoruluyordum ve ben de salonda park yatağında yatırıp uyumaya çıktığımda yatağına koyuyordum.Bizim prenses tv sesinden rahatsız olup kalkınca her gece sessiz film oynayacağımıza tekrar odasında uyutmaya başladım.

👉🏼 7. Ayın sonunda yine bilirkişi annelerin tavsiyesi üzerine⚠️ başka bir uyku arkadaşı alıp bir gece onunla kokum sinsin diye uyudum.Lavin Ada hiç oralı bile olmadı 😁

👉🏼 8. ve 9. aylarda müzikle, kitap okuyarak, kucakta sallayarak, birçok şey deneyerek uyutmaya başladım.Sorun gece sürekli uyanmasıydı.Emziğe iyice bağımlı olmaya başladı.Emzik ağzından düştüğü anda uyanıp ağlıyordu.

👉🏼Yakın zamandaki Amerika tatilimizde akşam eve döndüğümüzde banyosunu yaptırıp da yatağa koyduğum anda kendi kendine uyumaya başladı.O kadar sevinmiştim ki anlatamam.Sabahtan akşama kadar dışarıda olduğumuz için yoruluyordu belki de.Gün içinde de 2 ya da 3 defa 45 dakikalık uyuyordu. Sevincimiz kısa sürdü.Döner dönez uykusuz günlerimize hızlı bir geçiş yaptığımız gibi bir de şimdi emzik de istemiyor.Yerinde uyumuyor, yanımızda uyuyor 162737743 defa kalkıyor ve her seferinde meme istiyor.Yani beni emzik yerine kullanıyor.

Uyku Rutini ile ilgili çok yazı, kitap, makale okudum. Ağlata ağlata uyutmaya asla yanaşmam. Tracy Hogg’un yatır kaldırını da denedim.İşe yaramadı.

Sonuç?

Sonucun istenilen düzeyde pozitif olması için fikirleri, deneyimleri duymaya ihtiyacım var.

Sizce ne yapmalıyım?

Reklamlar