6-9 ay bebek oyunları 

   

 Sesli oyuncaklar

Bu dönemde sesli oyuncaklar çok önemlidir. Bu oyuncaklar etki-tepkiyi ve nedensellik ilişkisini pekiştirir.

Müzik dinlerken ya da konuşurken sözleri ritmik söyleyebilir, küçük pet şişelere nohut, pirinç, mercimek gibi farklı ses çıkarabilecek bakliyatlar koyabilirsiniz.

Plastik kaplara tahta kaşıkla vurarak çok şükela bir davul elde edebilirsiniz

Alver oyunu

Bu dönemde en sevdikleri oyunlardan biridir.Bir topu ya da istediğiniz herhangi bir oyuncağı alıp sonra bebeğinize verin.Sonra alabilir miyim diyerek size vermesini sağlayın.Çok keyif alacaktır. 

Duygu oyunu

Çeşitli surat ifadeleri ( üzgün, mutlu, şaşkın vs.) bir kartona, keçeye yapabilirsiniz.Bu duygu kartlarıyla mimiklerinizle bebeğinize eğlenceli anlar yaşatırken duyguları da öğretmeye  başlarsınız.

İçindeDışında Oyunu

Bir kutunun içine bebeğinizin sevdiği bir oyuncağı koyup “içinde” diyebilirsiniz.Daha sonra içinden çekip “dışında” diyerek bebeğinizin uzaysal gelişimini sağlayabilirsiniz.

Örtü Çekme Oyunu

Bebeğinizle karşılıklı oturarak bir örtüyü çekebilirsiniz.O çektikçe düşüyormuş gibi yapın.Çok eğlenecek.

Ayna oyunu

Bebeğinizle aynanın karşısına geçin.”Ağzın nerede?” diyerek ağzını gösterin.”Burnun nerede?” diyerek burnunu gösterin.Bu sorulata devam ederek kendilerini keşfetmesine izin verin.

Işığı takip et oyunu

Gündüz perdeyi kapatarak ya da akşam saatlerinde elinize bir fener alın ve bebeğinizin ışığa bakmasını sağlayın.Müzik eşliğinde duvara fenerle daireler şekiller çizin. Işığı oyuncağına tutarak “Bak oyuncağın buradaymış” diyebilirsiniz.

Oyun zeka gelişimi için çok önemli.Bebeğinize iyilik yapmak istiyorsanız onunla oynayın.

Bol oyunlu, mutlu dakikalar bebeğinizin olsun😊🚼

Sevgiler💕

Reklamlar